سفیر ایران در باکو مدتی پیش، از فعال شدن کریدور ایران، جمهوری آذربایجان، گرجستان، دریای سیاه و اروپا خبر داد و نماینده مجلس ملی جمهوری آذربایجان هم پس از آن گفت راه اندازی این کریدور طرحی بسیار مهم برای کشورمان است. مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای دوم دی ماه سال جاری از فعال شدن آزمایشی این کریدور در شهر تبریز خبر داد.

آغاز فعالیت آزمایشی کریدور جدید ایران، آذربایجان، گرجستان، دریای سیاه و اروپا

کریدور ایران - آذربایجان - گرجستان - دریای سیاه - اروپا

طی روزهای گذشته سید عباس موسوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در باکو در توئیتی گفت: بعد از احیای کریدور اکو (پاکستان، ایران، ترکیه) و نیز راه اندازی آزمایشی کریدور جهانی شمال – جنوب (فنلاند، روسیه، جمهوری آذربایجان، ‫ایران، خلیج فارس و هند) این هفته شاهد فعال شدن کریدور ایران – آذربایجان – گرجستان – دریای سیاه – اروپا خواهیم بود.

پس از آن نیز وقار بایرام اف، نماینده مجلس جمهوری آذربایجان و عضو کمیته سیاست اقتصادی، صنعت و کارآفرینی مجلس این کشور نوشت: راه اندازی کریدور حمل و نقل جدید خلیج فارس – دریای سیاه از راه ایران، آذربایجان و گرجستان طرحی مهم برای کشورمان است.

 بایرام اف با بیان این که شکل گیری خطوط حمل و نقل بین المللی در این مسیر مستقیماً به حجم محموله در منطقه تأثیر خواهد گذاشت، افزود: ظرفیت های منطقه از نظر حمل و نقل بین المللی بسیار زیاد است.

وی اضافه کرد: تشکیل یک کریدور جدید که سه کشور ایران، جمهوری آذربایجان و گرجستان را  به هم متصل می کند، نشان  می دهد کشورهای منطقه سعی در آن دارند که در بهره گیری از فرصت های حمل و نقل بین المللی موجود فعالتر باشند.

به دنبال این اظهارات، دومین روز دی ماه امسال جواد هدایتی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل جاده ای و  بین المللی سازمان راهداری، در مراسم فعال سازی کریدور ایران – آذربایجان – گرجستان – دریای سیاه – اروپا بیان نمود: این راهگذر در راستای فعال سازی دیپلماسی سیاسی- اقتصادی و برقراری ارتباطات حمل و نقل جاده ای از امروز به صورت آزمایشی فعالسازی می شود.

وی با اشاره به اینکه کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان و گرجستان به علت مجاورت با سه دریای مهم منطقه، هسته اصلی در فعال سازی این مسیر هستند، تاکید نمود: با توجه به ظرفیت موجود در بنادر جنوبی کشور، شبکه راه های کشورهای جمهوری آذربایجان، گرجستان و بندر باتومی، فعال سازی این کریدور موجب بهره برداری این کشورها از این ظرفیت در حوزه حمل و نقل کالا، واردات و صادرات و ترانزیت می گردد.

کریدور موسوم به NSTC

جواد هدایتی افزود: پس از فعال سازی آزمایشی این کریدور، خروجی و جزئیات آن بعد از برگزاری نشست سه جانبه در جهت تسهیل تردد و حمل و نقل محموله بررسی و مورد توافق طرفین قرار خواهد گرفت.

هدایتی با اشاره به اینکه فعالسازی این مسیر از جهت آنکه برای برقراری راه های دسترسی به بازار آسیای جنوب شرق و اروپا انجام می گردد، گفت: با توجه به افزایش سه برابری هزینه حمل و نقل دریایی و با توجه به افزایش حمل و نقل زمینی باید از این فرصت طلایی در قالب هماهنگی های مرزی، گمرکی و حمل و نقل کالا برای توسعه حمل و نقل زمینی استفاده کرد.

بنیاد حسین اف سرکنسول جمهوری آذربایجان گفت: استفاده از این کریدور ضمن ارتقای ظرفیت های حمل و نقل کشورهای ذینفع و تحکیم مناسبات اقتصادی و سیاسی آنها، مسیر تعاملات تجاری و اقتصادی با اروپا از طریق دریای سیاه را کوتاه تر و مقرون به صرفه تر می کند.

وی افزود: آغاز به کار این کریدور ترانزیتی زمینی ایران – آذربایجان گرجستان، تعاملات تجاری و اقتصادی بین سه کشور همسایه به ویژه استان های مرزی ایران را تقویت و پررنگ تر از قبل می کند.

گئورگیی رایزن فرهنگی و کنسول سفارت گرجستان نیز فعالسازی این کریدور را در راستای احیای جاده ابریشم دانست و ادامه داد: این مسیر که قبلا کم و بیش به صورت غیر رسمی باز و فعال بوده با فعالسازی به صورت آزمایشی، به صورت رسمی فعال میشود و با ساماندهی این مسیر و رفع مشکلات موجود در آن، حمل و نقل کالا در این مسیر رونق بیشتری پیدا خواهد کرد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به مشکلاتی که در حمل و نقل دریایی ایجاد شده و با توجه افزایش هزینه های آن، فعال سازی این مسیر فرصت مناسبی را فراهم می کند تا حمل و نقل زمینی رونق یابد.

4.9/5 - (196 امتیاز)