در ادبیات معمول جهان کارگو(cargo) به محصول یا کالایی اطلاق میشود که قرار است توسط حاملی به صورت حمل هوایی، حمل زمینی و یا حمل دریایی حمل شود. اما در کشور ما ایران، هر کس تعریف خاصی از کلمه کارگو(cargo) دارد. در این مقاله قصد داریم تا به موارد از جمله کارگو هوایی ، هزینه کارگو ، گارگو بار ، کارگو بار مسافر و به نحوه عملکرد صادرات هوایی و کارگو فرودگاه امام خمینی بپردازیم.

کارگو در ادبیات انگلیسی

در دیکشنری از کلمه کارگو بدین شکل یاد شده است:

All articles, goods, materials, merchandise, or wares carried onboard an aircraft, ship, train, or truck, and for which an air waybill, or bill of lading, or other receipt is issued by the carrier. It includes livestock, but usually does not include bunkers (fuel for powering the vessel or vehicle), accompanying baggage, vessel or vehicle’s equipment and spare parts, mail, and stores. Personnel carried onboard are classified as crew or passengers.

منبع :businessdictionary

ترجمه متن فوق بدیل گونه است که : تمامی مواد، کالاها، مصالح،مال التجاره که به صورت حمل هوایی، دریایی و یا زمینی حمل می شود که دارای بارنامه هوایی،دریایی و زمینی است و یا دارای هرگونه رسید حملی از شرکت حمل کننده است ائم از چهارپایان، لوازم شخصی مسافران،اجزا و قطعات لوازم خودرو و …،نامه و حتی چمدان های همراه مسافر در کابین که توسط هواپیما حمل میشوذ را کارگو می نامند.

کارگو هوایی ، هزینه کارگو ، گارگو بار ، کارگو بار مسافر ، کارگو فرودگاه امام خمینی

کارگو هوایی:

به مجموعه اقداماتی که جهت حمل بار هوایی انجام میشود کارگو هوایی میگویند. این نوع حمل در قالب کارگو بار تجاری و کارگو بار مسافر می باشد. این اقدامات میتواند برای بار های ورودی به کشور و بار های خروجی از کشور باشد که برای بار های خروجی از کشور این اقدامات توسط کارگو فرودگاه امام خمینی یا پایانه هوشمند صادرات انجام می شود.

هزینه ارسال بار که بعضا به اشتباه آن را هزینه کارگو نیز آن را میشناسند برای هر مسیر و هر وزنی متفاوت است. ممکن است شما کارگو ای از آلمان به ایران داشته باشید که هزینه کارگو هوایی این کالا بسته به ایرلاین، ابعاد و وزن آن متغیر باشد.

چه عواملی بر هزینه کارگو هوایی تاثیرگذار است؟

عوامل تاثیر گذار بر هزینه کارگو هوایی به شرح زیر است:

  1. ترم حمل ( قرارداد حمل)؟
  2. آیا کارگو بار مسافری است یا کارگو بار تجاری؟
  3. مبدا و مقصد محموله کجاست؟
  4. ماهیت کالا ( آیا بار کالای عمومی است یا کالای خطرناک)؟
  5. وزن و ابعاد محموله چقدر است؟
  6. آیا باید با هواپیما کارگو( فریتر) حمل شود یا هواپیما مسافربری

ترمینال کارگو فرودگاه امام خمینی.

حمل بار هوایی از تهران از طریق ترمینال کارگو فوردگاه امام خمینی یا همان پایانه هوشمند صادرات انجام میپذیرد که قبلا در دو مقاله به صورت مجزا روش های حمل به صورت تجاری و مسافری، مدارک حمل بار هوایی، را توضییح داده ایم.

تعابیر ایرانیان و بازرگانان ایرانی از این کلمه:

در صنعت حمل و نقل و بازرگانی خارجی هر کس بسته به نوع فعالیت خود از این کلمه برداشت خاصی میکند. مثلا آن دسته از هموطنانمان  که در چین زندگی میکنند و یک انبار را اجاره میکنند تا بار های بازرگانان را به سمت ایران به صورت حمل کانسولیدیت بفرستند به خودشان میگویند کارگو. مثلا کارگو ما توی گوانجو هستش!! که با توجه به تعاریف فوق برداشت غلطی از کسب و کار خود دارند.

بعضی از فعالان حوزه صادرات هوایی بر این باورند که این کلمه فقط به بار های هوایی اطلاق میشود. یا حتی شرکت هایی که از ترکیه بار کانسولیدیت به سمت ایران حمل میکنند نیز به نحوه کسب و کار خود میگویند کارگو.

4.3/5 - (22 امتیاز)