ترخیص کالا

پس از اینکه هر محموله ای،به هر نحوی، به یکی از گمرکات کشور حمل شد، می بایست توسط صاحب کالایی که در بارنامه مندرج شده از گمرک ترخیص شود.ترخیص کالا را میتوان به مجموعه فرآیندهایی که تحت نظر گمرک و در راستای پرداخت عوارض جهت واردات کالا به کشور که توسط دولت اخد میگردد را میگویند. اما به راستی این خدمات در یک سطر بالا خلاصه میشود؟ خیر.

گمرک وظایف مختلفی از جمله کنترل کیفیت کالا ( به کمک سازمان های همجوار) ایجاد فیلتر های قانونی جهت واردات و صادرات هر کالا و موارد دیگر را باید بررسی کند تا اجازه ورود هر محموله ای به ایران را بدهد تا بتوان آیا محصول را ترخیص کرد. درباره وظایف گمرک بیشتر بدانید.

چه کسانی گذارشان به گمرک جهت ترخیص کالا میخورد؟

به طور واضح هر کسی که اقدام به واردات و صادرات کالا از/به کشور را به صورت حمل و نقل هوایی، حمل و نقل زمینی و حمل و نقل دریایی داشته باشد باید با تحت نظر گمرک انجام دهد. تفاوتی ندارد که بار اضافی شما را به صورت مسافری در فرودگاه به گمرک ارجاع دهند یا یک کانتینر 40 فوت بار وارد ایران کنید.
وظیفه گمرک بازرسی این کالا و اخذ عوارض کالا از شماست. پس اگر میخواهید اقدام به واردات کنید باید با این مساله آشنائی کامل داشته باشید.

ترخیص

چه مدارکی جهت ترخیص کالا مورد نیاز است؟

مدارکی که شما جهت ترخیص کالای خود نیاز دارید، بستگی به نوع کالائی دارد که شما اقدام به واردات آن کرده اید.فرض کنید کسی که اقدام به واردات کالای پزشکی، خوراکی و داروئی را دارد باید مدارک به مراتب بیشتری را نسبت به کسی که اقدام به واردات آهن میکند را فراهم کند.اما چند مورد برای همه الزامی است:

1. ابتدا باید شما کارت بازرگانی داشته باشید یا ترخیص کالای خود را به عهده یک شرکت بازرگانی بگذارید.
2. اینویس(invoice) یا سیاهه خرید کالا(فاکتور) معتبر از فروشنده داشته باشید.
3. پکینگ لیست (packing list) یا لیست عدل بندی معتبر از فروشنده داشته باشید.
4. گواهی مبدا از اتاق بازرگانی کشور مبدا داشته باشید( برای بعضی از کالا ها مورد نیاز نیست).
5. مدارک حمل از جمله بارنامه،قبض انبار ودر بارهای هوایی ترخیصیه داشته باشید.
6. مدارک و مجوز های مربوط به نوع کالایی که اقدام به واردات آن کرده اید داشته باشید.

شرکت ترخیص کاری، ترخیصکار، حق العمل کار چه کسانی هستند؟

تمامی موارد فوق جهت ترخیص کالا را خود صاحب کالا میتواند در مدت زمان مشخصی انجام دهد، و هیچ گونه مشکلی در پروسه ترخیص کالا نیز نخواهد داشت. اما در این بین شرکت ها  و اشخاصی نیز وجود دارند تا شما را در این پروسه راهنمائی کنند و یا حتی کالای شما را از گمرک ترخیص کنند.
اگر بخواهیم بی پرده صحبت کنیم، شرایط ترخیص کالا به آسانی آن نیست که خود صاحب کالا بتواند کالای خود را به سرعت و با هزینه مناسبی از گمرک ترخیص کند.

راهکار ها

حال در این بین شرکت ها و اشخاص حق العمل کاری هستند که با استفاده از تجارب خود و با بهره مندی از آخرین تغییرات در قوانین و شرایط گمرکی بار شما را در مدت زمان کوتاه تری ترخیص کنند. بسیاری از سازمان ها و مجموعه های بزرگ تا واردکنندگان نو پا به این نتیجه رسیده اند که به جای اینکه خودشان اقدام به ترخیص کالا کنند با شرکت یا اشخاصی وارد معامله شوند و انجام این پروسه را به آنها محول کنند و در عوض زمان و انرژی خود را به انجام کار های تخصصی کسب و کار خود بپردازند.

ما چه کاری میتوانیم انجام دهیم؟

بدیهی است بزرگترین سازمان ها و بازرگانان نیازمند مشاورانی در زمینه بازرگانی و ترخیص کالا میباشند. آینده یک سازمان بسته به سیاست هایی است که امروز انجام میدهد. یکی از بزرگترین اشتباهات یک سازمان یا وارد کننده این است که به پروسه ترخیص کالا و امور گمرکی نگاه یکبار مصرف دارد. و این نگاه در بسیاری از موارد ضربه ها و هزینه های بسیار کلانی را برای این افراد در پی دارد.

ما اینجا هستیم تا به شما مشاوره بدهیم و برایتان پلن ترخیص را پایه ریزی کنیم. دیدگاه یکبار مصرف که در بسیاری از افراد شایع میباشد این است که بارشان را در زمان کوتاه و با هزینه کم ترخیص کنند!

اما فراموش نکنید که بدون برنامه ریزی برای آینده کسب و کار خود و با توجه به قوانین هوشمندانه گمرک و سازمان امور دارائی کشور دیری نمیپاید که شما به مشکلات عدیده ای برای واردات، ترخیص و حتی فروش خود برخورد میکنید.
ما با ارائه برنامه ای قانونمند و با رعایت اصول مشتری مداری همواره تلاش میکنیم تا به بهترین قیمت به کمک شما بیائیم.

4.1/5 - (20 امتیاز)