کشور چین با جمعیتی بالغ بر ۳۷۹/۱ میلیارد نفر (تا سال ۲۰۱۶ میلادی) پر جمعیت ترین کشور دنیا و چهارمین کشور پهناور در کره زمین می باشد، این کشور پس از شروع اصلاحات اقتصادی در سال ۱۹۷۸ میلادی موفق شد در کمتر از ۵۰ سال از یک کشور توسعه نیافته و فقیر به یک ابر قدرت اقتصادی تبدیل و صنعت تولید جهان را در دست بگیرد و حمل بار از چین رونق یابددر این مقاله قصد داریم تا پیرامون حمل بار از چین به ایران، مدت زمان حمل بار از چین،مدت زمان حمل هوایی از چین،مدت زمان حمل دریایی از چین، بپردازیم.

آنها همچنین موفق شدند نرخ تولید ناخالص داخلی سرانه خود را در حدود ۹ درصد ثابت نگه دارد که حاکی از بزرگترین نسبت رشد اقتصادی جهان در ۲۰ سال گذشته است.

حمل بار از چین

تولیدات کشور چین در بیشتر کشورهای جهان به فروش می رسند، این محصولات از لحاظ درجه کیفیت ساخت بسیار متنوع هستند و تولیدات برتر این کشور بیشتر به کشورهای آمریکای شمالی، اروپا و کشور های حاشیه خلیج فارس صادر میشود.

در کشور ما نیز کالای چینی از دیر باز در بین تجار و بازرگانان محبوبیت فراوان داشته چرا که همانطور که اشاره شد تنوع تولید محصولات چینی چه به لحاظ کمی و چه به لحاظ کیفی گستره وسیعی را شامل می شود، بعلاوه آن که در زمان تحریم های نا عادلانه سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا علیه کشور ما  واردات و حمل بار از چین به مراتب ساده تر از دیگر کشورهای صنعتی و توسعه یافته بوده و هست. و از این روست که تنها در سال ۹۶ بالغ بر ۱۳ میلیارد دلار  کالا از چین وارد ایران شده است.

حمل بار از چین:

پس از خرید و تحصیل کالا از چین اولین دغدغه وارد کنندگان، حمل از چین به ایران است چرا که با توجه به بعد مسافت، پیدا کردن راه حلی بهینه جهت حمل محمولات از چین، چه به لحاظ مدت زمان حمل بار از چین و چه از منظر اقتصادی میتواند رقابت را در بازار فروش برای وارد کنندگان رقم زند.

در اینجا راه های مختلف ارسال بار از چین ، مدت زمان حمل بار چین و همچنین تخمین هزینه های حمل و ترخیص بار  از چین را مورد بررسی قرار می دهیم:

۱ـ حمل دریایی از چین:

شرکتها، تجار و بازرگانان ایرانی عمدتاً تمایل دارند کالا های خود را از بنادر چین و توسط کشتی و حمل دریایی به بندر شهید رجایی ارسال کنند، چرا که از منظر اقتصادی این روش ارزانترین راه حمل بار از چین می باشد، اما مدت زمان حمل دریایی از چین چقدر است؟

حمل دریایی از چین

به این منظور می توان از سرویسهای حمل کانتینری از چین به ایران، حمل خرده بار و همچنین حمل محمولات بصورت بالک (فله) که از توسط خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (IRISL)، کشتیرانی چین (COSCO)، کشتیرانی کره جنوبی (HMM)، کشتیرانی تایوان (Ever Green)، کشتیرانی هنگ کنگ ‌‌(OOCL) و … از بنادر ذیل به سمت بندر عباس (گمرک شهید رجایی) در حال سرویس دهی میباشند استفاده نمود.

حمل دریایی از شانگهای Shanghai

حمل دریایی از تیانجین Tianjin

حمل دریایی از دالیان  Dalian

حمل دریایی از کینگ دائو Qingdao

حمل دریایی از نانجینگ Nanjing

حمل دریایی از ژیامن Xiamen

حمل دریایی از شنزن Shenzhen

حمل دریایی از فوشانFoshan

حمل دریایی از گوانجو Guangzhou

حمل دریایی از هنگ کنگ Hong Kong

باتوجه به این که مدت زمان حمل دریایی از چین تقریبا ۲۵ روز به طول می انجامد لذا استفاده از این روش جهت حمل محمولاتی که بیشتر حجیم و وزین باشند  به صرفه بوده و برای حمل محمولات سبک تر بهتر است از سرویس های حمل هوایی از چین  استفاده شود.

۲ـ حمل هوایی از چین:

اگر کالای شما وزن و یا حجم زیادی ندارد و یا اگر از لحاظ زمانی برای داشتم محموله در تنگنا قرار دارید بهترین راه برای شما استفاده از سرویس حمل هوایی از چین می باشد. هزینه این سرویس در مقابل با سرویس حمل دریایی از چین بسیار بالاتر بوده ولی از لحاظ ایمنی حمل و همچنین سرعت انتقال محموله با روش حمل دریایی از چین قابل مقایسه نیست و میتوان گفت مدت زمان حمل هوایی از چین به مراتب کمتر از نوع دریایی آن است، در مجموع میتوان گفت سرویس حمل هوایی از چین برای کالاهای با ارزش تجاری بالا و وزن کمتر از ۱۰۰۰ کیلوگرم بسیار مناسب است.

حمل هوایی از چین

به این منظور شما میتوانید از سرویسهای هوایی هواپیمایی ماهان ایر، ترکیش ایرلاین، قطر ایر ویز، هواپیمایی امارات و اخیراً هواپیمایی کشور چین (چاینا ساترن) از فرودگاه های ذیل به سمت فرودگاه امام خمینی (ره) استفاده نمائید.

حمل هوایی از پکن (بیجینگ) Beijing

حمل هوایی از دالیان  Dalian

حمل هوایی ژیامن Xiamen

حمل هوایی از شانگهای Shanghai

حمل هوایی از گوانجو Guangzhou

حمل هوایی از شنزن Shenzhen

حمل هوایی از هنگ کنگ Hong Kong

مدت زمان حمل هوایی از چین کاملا بستگی به ایرلاین دارد. عوامل مختلفی بر مدت زمان حمل هوایی از چین تاثیر میگذارند که از جمله آن میتوان به نوع ناوگان هوایی( ایرانی – خارجی) ، پرواز مستقیم یا غیر مستقیم، کیفیت و تعدد پروازهای آن ایرلاین، نوع هواپیماهایی(پروازهای فریتر) که در اختیار آن ایرلاین است و …..

البته این تنها قسمتی از عوامل مدت زمان حمل هوایی از چین می باشد، زیرا که در این بین شرکت حمل و نقل بین المللی و  شیپر نیز باید همکاری های لازم جهت ارسال کالا از مبدا را انجام دهند.

تشریفات گمرکی واسناد مربوط به حمل کالا از چین:

جهت انجام تشریفات گمرکی صادرات و اخذ مجوز صادرات کالا از چین میبایست فروشنده کالا موارد ذیل را تهیه و بسته به نوع قرارداد فروش با خریدار (FOB, FCA, EX WORK) در  سیستم گمرکی جهت صادرات اظهار نموده و تصویری از آن را  اختیار آژانس حمل کننده بار قرار دهد.

·         اینوویس و پکینگ لیست Invoice & Packing List

·         گواهی مبدا Certificate of Origin

مدت زمان حمل هوایی از چین

در مواردی که فرستنده محموله کارت بازرگانی نداشته باشد شرکت حمل می تواند با استفاده از کارتهای بازرگانی دیگر عملیات اظهار گمرکی را انجام داده و اقدام به تهیه موارد بالا نماید  که البته در این صورت هزینه انجام تشریفات گمرکی صادرات افزایش می یابد و از طرفی به مدت زمان حمل هوایی از چین می افزاید.

4.7/5 - (908 امتیاز)