به احتمال زیاد شما هم به ابن مشکل خورده اید که تفاوت بارنامه مستر(MAWB)و بارنامه هاوس (HAWB) را ندانید!در این مقاله به بررسی علت وجود بارنامه مستر(MAWB) و بارنامه هاوس (HAWB) میپردازیم.تفاوت میان بارنامه هوایی اصلی یا مستر MAWB و بارنامه هوایی فرعی یا هاوس HAWB چیست ؟ و چرا باید بارنامه فرعی صادر کنیم ؟برای اینکه بتوانیم تفاوت میان بارنامه هوایی اصلی یا مستر MAWB با بارنامه هوایی فرعی یا هوس HAWB را مشخص کنیم لازم است در ابتدا از این دو اصطلاح در صنعت حمل و نقل تعاریف درستی داشته باشیم.ابتدا باید بدانیم بارنامه چیست و به چه منظور صادر می شود.

بارنامه مستر(MAWB)

تعریف بارنامه :

بارنامه سندی است شامل جزئیات و دستورالعمل های مربوط به حمل یک کالا که توسط شرکت حمل کننده تحت نظارت یاتا صادر میشود، بارنامه ها غالباً نام و مشخصات کامل فرستنده و گیرنده محموله، مسیر حرکت، نوع کالا، تعداد و ابعاد بسته ها، نوع بسته بندی و وزن ناخالص محموله  را نمایش میدهند ولی در بارنامه های هوایی معمولا علاوه بر اطلاعات ذکر شده نام ایرلاین، شماره و تاریخ پرواز، نام و کد سه حرفی فرودگاههای مبدا مقصد و فرودگاه واسط را نمایش میدهند. و یکی از مدارکی است که برای ترخیص کالا مورد نیاز است. با مدارک مورد نیاز ترخیص کالا آشنا شوید

باتوجه به تعریف بالا از بارنامه میتوانیم بارنامه های اصلی و فرعی را اینگونه تعریف کنیم:

بارنامه مستر(MAWB) یا اصلی یا مادر سندی است که خط هوایی (ایرلاین) در مقابل دریافت محموله از شرکت حمل یا فورواردر یا Consolidator برای حمل  به مقصد بر اساس توافق انجام شده صادر مینماید. لازم به ذکر است که گیرنده در بارنامه اصلی معمولا شرکت طرف قرار داد با شرکت فورواردر در مبدا حمل می باشد.

ولی بارنامه هاوس (HAWB) و یا فرعی سندی است که شرکت فورواردر در مقابل دریافت محموله از فرستنده اصلی کالا برای حمل به مقصد بر ساس توافق انجام شده صادر مینماید بنابر این گیرنده در بارنامه هاوس (HAWB) یا همان فرعی، گیرنده واقعی کالا می باشند .

حال که تفاوت میان بارنامه فرعی و اصلی را دانستیم میتوانیم به این سوال پاسخ دهیم که اساساً چرا باید بارنامه هاوس (HAWB) صادر شوند ؟

برای پاسخ به این سوال توجه به این نکته ضروری است که از لحاظ اعتبار اسنادی بارنامه هاوس (HAWB) دقیقا اعتباری معادل بارنامه مستر(MAWB)، اصلی دارند و در تائید این نکته همین بس که بدانیم گیرنده کالا در بارنامه فرعی از نظر قانون همان صاحب و مالک محموله است.

ولی بارنامه مستر(MAWB) از آن جهت بر بارنامه فرعی مقدم است که توسط ایرلاین در مقابل تحویل محموله صادر میشود و در حقیقت این محموله تا رسیدن به مقصد در کنترل خط هوائیست و شرکت فورواردر نمیتواند به آن دسترسی داشته باشد.

با توجه به تعاریف بالا میتوان گفت بارنامه فرعی معمولا به یکی از دو دلیل ذیل صادر می شوند.

یک : شرکتهای تجمیع کننده یا Consolidator به جهت بهرمندی از کلاس نرخی ارزان قیمت تر اقدام به تجمیع چندین محموله که مبدا و مقصد و حدود تاریخ بارگیری آنها یکسان باشد مینمایند، به این منظور آنها محمولات را در مقابل صدور یک بارنامه مستر(MAWB) به ایرلاین تحویل داده و سپس برای هرکدام از صادر کنندگان یک بارنامه فرعی مجزا در مقابل اخذ محمولاتشان صادر مینمایند و بدین ترتیب می توانند در بازار رقابت قیمتهای مناسبتری نسبت به شرکتهای فورواردر ارائه نمایند. هر چند به نظر میرسد استفاده از این سرویس بیشتر مناسب آن دسته از محمولات است که خیلی گران قیمت و فوورس ماژور نباشند یا جز کالاهای خاص (خطرناک، فاسد شدنی، حیوانات زنده و … ) طبقه بندی نشود.

دو : شرکتهای فورواردر پس از اخذ اعلامیه ورود کالا به مقصد از طرف ایرلاین موظفند تا پس از جمع آوری مدارک آنها را به گیرنده اصلی کالا در مقابل اخذ هزینه های ارسال محموله  اقدام نمایند، با توجه به اینکه نام آنها در بار اصلی به عنوان گیرنده آمده است لذا گیرندگان اصلی نمیتوانند بدون تسویه حساب مالی با شرکت فورواردر اقدام به اخذ مدارک بصورت مستقیم از ایرلاینها نمایند، پس مشخصا در اینجا بارنامه فرعی به نوعی متضمن تسویه حساب مالی با شرکتهای فورواردی می باشند.

4.4/5 - (8 امتیاز)