انجمن حمل و نقل بین هوایی یا یاتا که تلفظ تحیح آن آیاتا (“Ay-a-ta”) یک انجمن بین المللی است که مرکز آن در کشور کانادا(شهر منترال) می باشد. این انجمن متشکل از 278 ایرلاین از 117 کشور می باشد.ایرلاین های عضو یاتا بالغ بر هشتاد و سه درصد ترافیک هوایی را به خود اختصاص داده اند.

یاتا انجمنی است غیردولتی، فرامرزی، غیرانحصاری و غیرسیاسی، با هدفی معلوم و امکان عضویت دلخواه در آن.
قسمت نقل قول شده بر گرفته از سایت ویکی پدیا

یاتا (iata) در چه سالی تشکیل شد؟

یاتا در آپریل 1945 در هاوانا کوبا تشکیل شد. این انجمن به عنوان انجمن جایگزین  1919 لاهه هلند بود، این سازمان در ابتدا امر متشکل بود از 57 ایرلاین از 31 کشور . وظایف ابتدایی یاتا فقط در مورد موارد تکنیکال پرواز بود و در حال حاضر به پیش آمد هایی که در زمینه های استاندارد کردن قیمت‌ها، بلیت‌ها، بارنامه‌ها و… به جهت بهبود کیفیت پروازها میپردازد.

یاتا

 

 

 

اهداف یاتا چیست؟

  • ایجاد بستری بر پایه پیشرفت و رغبت بخشیدن ایرلاین ها برای حمل و نقل هوایی ایمن، منظم و مقرون به صرفه که حافظ منافع مسافرین حمل و نقل هوایی باشد، بستر سازی برای بازرگانی هوایی و ….
  • ایجاد سخت افزار و امکان ارتباط میان شرکت‌ها و ایرلاین های هوایی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم دست اندر کار حمل و نقل هوایی بین‌المللی می‌باشند.از جمله شرکت های حمل و نقل بین المللی هوایی
  • همکاری با سازمان هواپیمایی کشوری بین‌المللی (ایکائو) و دیگر سازمان‌های بین‌المللی.

کمیته های یاتا:

بنا به اطلاعات درج شده در ویکی پدیا کمیته های فعال یاتا به شرح زیر می باشند:

یاتا برای انجام فعالیت‌های خود، بین کمیته‌های مختلف تقسیم کار نموده است، که این کمیته‌ها عبارتند از:

کمیته مالی

انجام امور مربوط به حسابداری و تسویه حساب بین شرکت‌های هوایی، در رابطه با تجارت فی‌مابین آنها را، عهده‌دار می‌باشد. همچنین مسائل شرکت‌های هوایی در رابطه با ارز و مبادله آن، مالیات و مطالبات، بیمه و آمار به این کمیته مربوط می‌شود.

کمیته فنی

همکاری شرکت‌های هوایی در زمینه‌های عملیاتی و فنی از طریقه کمیته فنی یاتا امکان‌پذیر می‌گردد. فعالیت فنی یاتا مبتنی بر تبادل اطلاعات و تجارب بین شرکت‌های هوایی می‌باشد.

کمیته حقوقی

کمیته حقوقی با موارد و مسائل حقوقی، که به نحوی به حمل و نقل بین‌المللی ارتباط پیدا می‌کند، سر و کار دارد.

همچنین تدوین نظریات شرکت‌های هوایی، در رابطه با مسائلی نظیر مسئولیت و تعهدات شرکت‌های هوایی، در قبال یکدیگر و مسافران، بخشی از وظایف این کمیته می‌باشد.

کمیته ترافیک

کمیته ترافیک، در بر گیرنده کلیه فعالیت‌های بازرگانی شرکت‌های هوایی می‌باشد. یاتا به عنوان یک انجمن خصوصاً مایل به تسهیل امور بین شرکت‌های هوایی، از جمله استاندارد کردن فرم‌ها، رویه‌ها و توافق‌های مربوط به هندلینگ می‌باشد.

از طرف دیگر یاتا به منزله آژانسی نیمه دولتی است، که بسیاری از دولت‌ها مسئولیت مذاکره قراردادهای بین‌المللی مربوط به نرخ و قیمت‌ها را به آن محول نموده‌اند، تا نهایتاً پس از تصویب دولت‌ها به مرحله اجرا درآید.

کمیته پزشکی

کمیته پزشکی متشکل از مشاورین و متخصصین در امر پزشکی ایرلاین می‌باشد. کار این کمیته، بررسی عوامل روان‌تنی می‌باشد، که ممکن است سلامت و ایمنی کارکنان پرواز و مسافرین را تحت تأثیر قرار دهد. این کمیته کانالی ارتباطی برای همکاری ایرلاین، با سازمان بهداشت جهانی می‌باشد.

سایر بخش‌ها

مقر اصلی یاتا در مونترال، کانادا و مرکز کمیته مالی یاتا نیز در شهر ژنو سوئیس مستقر است. از قسمت‌های مهم این سازمان، اداره تسویه حساب یاتا (CLEARING HOUSE) است که شرکت‌های هواپیمایی درآمدهای حاصل از مسیرهای اینترلاین خود را از طریق آن تصفیه می‌کنند.

نقل قول از سایت ویکی پدیا (یاتا)

5/5 - (6 امتیاز)