افزایش ترافیک دریایی در بنادر کشور

علی‌اکبر صفایی در نشست معاونان امور بندری و اقتصادی بنادر با اشاره به کاهش شاخص‌های حمل و نقل دریایی در سطح بین‌الملل ناشی از شیوع کرونا ، طی سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ و همچنین رشد فزاینده حمل و نقل کانتینری در سال ۲۰۲۱ گفت: پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که با انجام واکسیناسیون جهانی و به تبع آن رشد تولید ناخالص ملی در بیشتر کشورهای جهان، به ویژه کشورهای در حال توسعه، طی سال‌های آینده با رشد ترافیک دریایی در بنادر کشور مواجه خواهیم شد.

صفایی با تاکید بر لزوم آمادگی بنادر کشور برای آینده نزدیک و توجه بر افزایش ترافیک دریایی کشور تصریح کرد: با توجه به ظرفیت‌های ایجاد شده برای بنادر، ضرورت دارد معاونت بندری و اقتصادی برای دوره آتی و درخواست شرکت‌های کشتیرانی برای تردد در بنادر ایران، سناریوی کوتاه مدت و بلند مدت را پیش‌بینی کند.

کمبود تجهیزات تخلیه کالاهای اساسی و بارگیری مواد معدنی

افزایش ترافیک دریایی در بنادر کشور

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی بیان نمود: در بخش تجهیزات بندری به خصوص در حوزه کالاهای اساسی با کمبود تجهیزات تخلیه کالا مواجه هستیم، از این رو برای تأمین استراتژیک باید اقدامات اساسی صورت گیرد. وی با اشاره به این موضوع که در بخش کالاهای فله در سطح بین‌الملل، با تحول اساسی هم در تقاضا و هم در افزایش قیمت کشتی فله ‌بر مواجه هستیم افزود: به جز چند بندر برای تخلیه و بارگیری مواد معدنی در بنادر کشور امکانات درخور شأنی نداریم.

صفایی با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری در جهت توسعه ترمینال و تجهیزات بندری مواد معدنی، اظهار داشت: در بخش کالاهای اساسی اتفاقات بسیار خوبی افتاده و ظرفیت‌های بسیار مناسبی در بنادر کشور ایجاد شده است.

۱۸ فروند کشتی در بنادر کشور در حال تخلیه کالای اساسی اند

صفایی با اشاره به این موضوع که هم‌اکنون ۱۸ فروند کشتی به‌طور همزمان در بنادر کشور در حال تخلیه کالای اساسی می باشند، بیان نمود: تخلیه ‌و بارگیری کالاهای اساسی در بنادر کشور و نیز پشتیبانی این حجم از کالای اساسی توسط حمل ‌ونقل جاده‌ای، یکی از نقاط قوت نظام است که باید کمک کنیم این شرایط تدوام یابد.

تأمین نیروی انسانی متخصص بنادر و کشتیرانی

علی‌اکبر صفایی با بر شمردن تأمین نیروی انسانی متخصص بندری و دریایی به عنوان یکی از جدی‌ترین اولویت‌های سازمان بنادر اظهارداشت: به جز رویکردهای آموزشی دوره‌ای کوتاه و بلند مدتی که در سازمان بنادر در دست اجراست، باید تلاش نمود از طریق دانشگاه‌های سراسری و از طریق فراهم آوردن تمهیدات لازم در این راستا، زمینه‌های ورود نیروهای انسانی متخصص در حوزه‌های مختلف بندری و دریایی را ایجاد کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی، حبیب‌اله طاهرخانی، با بیان این موضوع که مسیر تولید و تجارت داخلی و کشورهای همسایه باید از راه بنادر کشور عبور کند تاکید کرد: در راستای سیاست‌های دولت، معاونان و مدیران بندری باید با بنادر کشورهای همسایه در ارتباط و مراوده کاری باشند.

لزوم کلان‌نگری به روند سرمایه‌گذاری در بنادر

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اجرای سرمایه‌گذاری‌های سازنده در بنادر کشور در طی سال‌های گذشته، بر لزوم نگاه کلان به نحوه و روند انجام سرمایه‌گذاری بیشتر در پسکرانه‌های بندری تاکید نمود.

صفایی موانع اعطای هرگونه مجوز در امور بندری را یکی از چالش‌های جدی سازمان عنوان کرد و اینگونه اظهار داشت: امیدوارم با صدور سریع و الکترونیکی مجوزها و مجموع سازوکارهایی که برای حوزه بندری اتخاذ می‌شود در نهایت به کاهش قیمت‌، رونق اقتصادی و اشتغال برای جوانان برسیم.

5/5 - (1 امتیاز)